BAĞIMSIZ KIBRIS – Ανεξάρτητη Κύπρος

Το Τουρκοκυπριακό Πολιτιστικό Κέντρο Baraka (μαζί με την πολιτιστική οργάνωση Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinin) με αφορμή την επέτειο της δεύτερης φάσης της εισβολής του Τουρκικού στρατού διοργανώνει αύριο 14 Αυγούστου την εκδήλωση ”Ανεξάρτητη Κύπρος”, ενάντια στην ύπαρξη του Τουρκικού στρατού και την εμπλοκή της Τουρκικής κυβέρνησης στην Κύπρο αλλά και όλων των ξένων στρατευμάτων εδώ. Εκδήλωση για την ανάγκη μιας ανεξάρτητης Κύπρου όπου ο λαός της, Τουρκοκύπριοι, Ελληνοκύπριοι και όσοι ζουν εδώ, θα ορίζουν την μοίρα τους χωρίς η μοίρα τους να είναι δεμένη σε ιμπεριαλιστικά άρματα.

https://www.facebook.com/events/775473119172350/?ref_newsfeed_story_type=regular

Λευκωσία, Göçmenköy Parkı (Göçmenköy Spor Klübü), 20.00

 

——————————

 

Üzerinde yaşayan halklar haricinde herkesin söz sahibi olduğu bir ada.. Kaderini halkların değil, deniz ötesi devletlerin belirlediği bir ada.. Fakat, o sessiz halkların da söyleyecek bir sözü vardır mutlaka.
Mağusa’daki 16 km’lik sahil şeridinin 8 km’si Maraş’ta olmak üzere 15 km’si askerin elinde ve bir adada yaşama…mıza rağmen denizi tel örgülerin arasından görebiliyoruz…
Adamızın 254 km toprağı İngiliz Askeri Üssü konumunda. Kıbrıs, batının geçtiğimiz yıl Suriye ile yaşadığı gerilimde “uçak gemisi” olarak kullanıldı..
Ara bölgede  “1 Eylül Dünya Barış Günü” ya da “1 Mayıs İşçi Bayramı” gibi günleri iki toplumlu bir organizasyonla kutlayabilmek Birleşmiş Milletler’in iznine (insafına) kalmış durumda.
En verimli tarım arazileri ve turizm için kullanılabilecek alanlar askerlerin kontrolünde…
Ülkenin nerdeyse her köyünde ve bölgesinde askeri birlikler var…
Okulların duvarını boyatmak için bile askerlerden izin almak zorundasınız…
Tahmini olarak Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan her 7 kişiye bir asker düşüyor…
Köylerimizin nerdeyse hepsinin isimleri değiştirildi…
Kıbrıslı Türkler olarak eskiden “yeterince Türk”, şimdiyse “yeterince Müslüman” olmamakla suçlanıyoruz…
Günlerin bugün getirdiği; daha çok bayrak, daha çok külliye..
Sesimizi çıkarıp itiraz ettiğimizde ise “besleme” diyorlar, “sen kimsin” diyorlar, “stratejik çıkarlarım var orda” diyorlar…
Dört bir yandan sarılmış durumdayız, işgal altındayız! Pes mi edeceğiz? Hayır! Direnişi büyütecek, “Bağımsız Kıbrıs” şiarını daha da yükselteceğiz!
Ayşe ve nicesi artık evine dönsün diye, biz sokağa çıkıyoruz!

More Stories
Νόμπελ στην υποκρισία